Odpovede na ...
Často kladené otázky
1. Je možná konzumácia ovocia a zeleniny zakúpených v obchode?
V zmysle nariadenia EP a R (ES) č. 852/2004 z 29. apríla 2004 o hygiene potravín, pri preberaní surovín (potravín) nesmie prevádzkovateľ zariadenia spoločného stravovania prijať suroviny alebo akýkoľvek iný materiál používaný pri spracovaní výrobkov, ak možno očakávať, že sú kontaminované parazitmi, patogénnymi mikroorganizmami alebo toxickými, rozkladnými a cudzími látkami do takej miery, že aj po tom, keď prevádzkovateľ zariadenia spoločného stravovania uplatní bežné postupy triedenia, prípravy alebo spracovania, by boli konečné výrobky nevhodné na ľudskú spotrebu (príloha II, kapitola IX bod 1 uvedeného nariadenia.
2. Je v škole možná konzumácia ovocia a zeleniny prinesených z domu?
3. „Políčka“ na pestovanie niektorých druhov zeleniny – môžu byť zriadené v materských školách?
4. Kto má zabezpečovať pitný režim v materskej škole? Zariadenie školského stravovania (kuchárky) alebo materská škola (učiteľky)?
5. Ochranné kryty na vykurovacích telesách v materských školách, sú povinné?
11. Je presne určené, akou podlahovou krytinou má byť pokrytá podlaha v triede, spálni? Musí to byť koberec?
Legislatíva na úseku verejného zdravotníctva neupravuje konkrétne typy krytín podláv v triede, resp. v spálni. Je však potrebné, aby boli dodržané podmienky teploty podlahy, uvedené Príloha č. 2 k vyhláške č. 259/2008 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na vnútorné prostredie budov a o minimálnych požiadavkách na byty nižšieho štandardu a na ubytovacie zariadenia – „Požiadavky na tepelno-vlhkostnú mikroklímu a vetranie“
12. Trávnatá plocha a plocha detského ihriska. Môže byť aj časť detského ihriska trávnatá?
13. Môže byť v sociálnom zariadení v materskej škole vybudovaná sprcha pre prípad „nehody“ dieťaťa?
14. Musí byť v každej materskej škole, v sociálnom zariadení aj výlevka? Nemôže na tento účel slúžiť napr. toaleta pre pedagogických zamestnancov?
15. Donášanie stravy do materskej školy. Je nevyhnutné potvrdenie od odborného lekára – gastroenteorológa alebo ošetrujúceho lekára pre deti a dorast?
21. Môže byť v priestoroch materských škôl, v ktorých sa pohybujú aj deti, osvetlenie, ktoré sa zapína automaticky po vstupe dieťaťa, učiteľky do triedy?
Požiadavky na osvetlenie aj materských škôl sú ustanovené v § 4 vyhlášky MZ SR č. 259/2008 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na vnútorné prostredie budov a o minimálnych požiadavkách na byty nižšieho štandardu a na ubytovacie zariadenia a tiež v prílohe č. 3 k tejto vyhláške.
22. Kto žiada o posúdenie toho, či príslušné zariadenie (okrem školského účelového zariadenia, ktorým je aj škola v prírode) spĺňa požiadavky na zariadenie, ktoré môže zabezpečovať zotavovacie podujatia, akým je aj škola v prírode ako aktivita?
23. Protihlukové steny – sú nevyhnutnou súčasťou areálu školy?
Otázky a odpovede
6. Pieskovisko – ustanovuje nejaký právny predpis, z akého materiálu musí byť obruba na pieskovisku?
Podľa § 2 vyhlášky MZ SR č. 521/2007 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na pieskoviská prevádzkovateľ pieskovisko čistí, prekopáva, prehrabáva a polieva pitnou vodou alebo vodou zodpovedajúcou požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie najmenej raz za dva týždne počas sezóny; o čistení a udržiavaní pieskoviska musí viesť záznamy. Na účely tejto vyhlášky sa sezónou rozumie obdobie od 1. marca do 30. novembra kalendárneho roka. V žiadnom právnom predpise nie je explicitne uvedené, že obruba pieskoviska musí byť napr. z dreva alebo tvrdeného plastu. Dôležité je, aby bola obruba pieskoviska nepoškodená, celistvá.
7. Kde je ustanovená veľkosť, resp. aj výška toaliet pre deti?
8. Deliace panely na detských toaletách sú nevyhnutnosťou?
9. Vzdialenosti medzi detskými ležadlami, sú, alebo nie sú povinné?
10. Kontrolujú RÚVZ kvalitu detských ležadiel?
16. Je možné zriadiť školskú jedáleň, ktorá by pripravovala len vegetariánsku alebo vegánsku stravu?
Zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov definuje pojem „zdravá výživa“ ako výživu, vytváranú optimálnym zabezpečením fyziologických požiadaviek organizmu v daných životných a pracovných podmienkach na základe vedeckých poznatkov, odporúčaných výživových dávok a poznatkov WHO. Z uvedeného je zrejmé, že túto požiadavku je možné dodržať iba podávaním pestrej zmiešanej stravy, pričom toto kritérium vegetariánska ani vegánska strava v žiadnom prípade nespĺňa.
17. Je možné variť pre deti stravu v bežnej domácej kuchyni bez toho, aby to bolo zariadenie školského stravovania?
18. Zdravotný preukaz – musí mať učiteľka materskej školy?
19. Môže riaditeľka materskej školy kontrolovať proces v školskej jedálni, pokiaľ je školská jedáleň súčasťou materskej školy? Ak môže, musí mať zdravotný preukaz?
20. Neuvažuje sa o tom, aby zamestnanci zariadení školského stravovania, vzhľadom na ich pracovnú náplň, nemuseli absolvovať povinné hygienické minimum?
Konzultácia zadarmo
+421 56 652 38 07
Stránkové hodiny
Pondelok: 7.00 hod. – 15.00 hod.
Utorok: 7.00 hod. – 15.00 hod.
Streda: 7.00 hod. – 16.00 hod.
Štvrtok: 7.00 hod. – 15.00 hod.
Piatok: 7.00 hod. – 14.00 hod.
Nájdite nás hneď!
- dummy Komenského 12,
- dummy Sobrance 07301
- dummy +421 56 652 38 07